İyi Girişimcinin Özellikleri | İş Planları, İş Planı Örnekleri, Girişimcilik ve İş Fikirleri
Sponsorlu Bağlantılar
film izle | hd film izle | erotik film

8

Mayıs
2013

İyi Girişimcinin Özellikleri Nelerdir ?

Kategori: Girişimcilik  |  Yorum: 1  |  6.665 okunma

girisimci

GİRİŞİMCİLİK NEDİR, NE DEĞİLDİR ?

Bu yazıyı yazmadan önce çok düşündüm aslında, acaba ben haksızlık mı ediyorum diye. Ama yazmanın faydalı olabileceğine karar verdim. Bu sitede görmüşsünüzdür. Hep girişimcilikten, girişimcilik eğitimlerinden bahsediyoruz ama gerçektende girişimciliğin anlamını biliyor muyuz ? Bence kurumlar bile girişimciliğin tanımını yaparken, girişimci adaylarını seçerken, bu tanımın gerçek anlamını bilmiyorlar. Girişimcilik mülakatlarına girdiğinizde, hele toplu halde ki mülakatlarda bunu çok iyi anlıyorsunuz. 58 saniyede bir insanın girişimci olduğuna karar veren 50 yaş üstü memurun aslında hayatında hiç bir zaman girişimci ruhu anlayamayacağının hepimiz farkındayız. Çünkü onun bildiği işler herkes tarafından yapılan işler en az riskli işlerdir. Riski az ise bunun neresinde girişimclik ruhu var demek geliyor insanın içinden.  Mesela ben bir çiğköfte bayisi açacağım dediğinizde sizi can kulağıyla dinlerken, sorular sorarken, Türkiyede yapılmamış, kimsenin denemeye bile cesaret edemediği bir işi anlatan birine 1 dakikadan az zaman ayırıp, ilginç diye noktaladığı bir cümle ile Türkiye’de girişimciliğe nasıl bakıldığını anlıyoruz aslında. Yada 20 yaşında bir kişinin karşınızda seçen taraf olarak bulunup, söylediğiniz işin anlamını dahi bilemeyecek tecrübede size içinden “ne diyor yahu bu adam” der gibi baktığında, anlıyorsunuz girişimciliğin tanımını.. Bu ve bunun gibi örnekler o kadar çok fazla ki.. O zaman neden Girişimcik deniliyor bu eğitimlerin adına ? Esnaflık diyin, tüccarlık diyin, zanaatkarlık diyin, ama girişimcilik demeyin.. Yanında 10’larca insanı çalıştırmayı düşünen, her türlü araştırmasını, fizibilitesini hazırlayıp gelen kişinin, 1 dakika bile sözü dinlenmezken daha doğrusu senden “girişimci” olmaz denirken, tam karar veremedim ama şu işide yapabilirim bunuda yapabilirim diyen kişinin can kulağıyla dinlenip, işte girişimci dediğin böyle olur der gibi davranılması gerçektende çok manidar geliyor bana. Hiç bir zaman yapılan işi küçümsemem her işin kendine göre bir potansiyeli vardır. Ama her işe “GİRİŞİM” her yeni iş yeri açacak olanada “GİRİŞİMCİ” denmez.. Ya bu seçimlerin girişimci adıyla yapılmaması lazım, yada verilen eğitimin ve desteğin başına girişimci kelimesi konulmaması.. Bir gün bu farkın varılması dileklerimle…

Şimdi asıl konumuza dönebiliriz sanırım, Girişimcinin özellikleri, girişimcinin tanımı, yada girişimcide bulunması gereken özellikler nelerdir ? sorularına verilecek cevaplar çok fazladır. Aşağıda bunları bir kaç başlık altında toplamaya çalıştım. Elbette bu liste uzayabilir ama bence olmazsa olmazlar bunlardır. Bu özellikleri sıralayalım.

Sponsorlu Bağlantılar
 • Hızlı karar verme ve analitik düşünme yeteneğine sahip olmayan bir girişimci asla düşünülemez.
 • Her zaman pozitif düşünmeli, en zor anlarda bile soğukkanlılığını koruyabilmeli. Yani bardağın hep dolu tarafını görmeli, bardağın boş tarafını görenleri çevresine yaklaştırmamalı.
 • İyi bir girişimcinin özellikleri arasında risk almayı mutlaka sevmek olmalı. Ama bunun dozunu çok iyi ayarlamalı, körü körüne değil, en ince detayına kadar düşünerek hareket etmeli.
 • İyi girişimci istikrarı sever, yakaladığı çizgiyi yukarı taşımalı, kendine sürekli hedefler koymalı ve bu hedeflere sıkı sıkı bağlı kalmalı. Hedefini gerçekleştirince tamamdır dememeli, denenmemiş hedeflerinin var olduğunu bilmeli.
 • Başarıdan dolayı çabuk şımarmamalı, başarı onu daha da kamçılamalı. Ego sahibi değil, egoları yerine hedeflerinin esiri olmalı.
 • İyi girişimci ben biliyorum demez, hep bildiği şeylerin olmadığının farkındadır. Bilmediği noktada, ben yaparım bunu dememeli, gerekirse işi profesyonellere bırakmalı.
 • İyi bir girişimcinin lügatında, ben yaptım olmaz. Her zaman başarının bir ekip çalışması olduğunu bilir.
 • Beyninde ki düşünceleri en iyi şekilde somutlaştıran kişidir girişimci, herkes düşünür ama herkes düşünceleri uygulamaya koyamaz. İyi girişimci, düşünürken uygulamasını bilen kişidir.
 • İyi girişimcinin yaşı olmaz. Düşünme yetisi varolan ve bu düşünceleri uygulayan kişi yaşa bakmaksızın girişimci olabilir.
 • Her ortamda, her koşulda nasıl davranmasını bilen kişidir girişimci.
 • İyi girişimci insan ayırmaz, her insandan ben ne alabilirim diye düşünür. Diğer insanları doğal bir kütüphane olarak görür.
 • Hatasına her zaman sahip çıkar, başarıda ise biz modelini benimser. Yani hatayı kendisine, başarıyı ekibine bahşeder.
 • Kendiyle barışık yaşamasını bilen kişidir girişimci, en kötü anda bile yüzünden gülümseme eksik olmaz.
 • Olayların müspet yada menfi olması önemli değildir. Her ikiside onun için sınavın birer parçasıdır. Parçalar nasıl olursa olsun, bu sınavdan başarıyla çıkmasını bilendir.
 • Hatalar onu olgunlaştırır, hata yaptım diye kaçmaz o işten, aksine üstüne üstüne gider. Çünkü ortada nice başarılar vardır. Hatalar başarıya giden yolda tecrübe katar, hatalarıyla büyümesini bilen kişidir girişimci.
 • İyi girişimci gökkuşağı gibidir, her rengi barındırır aslında içinde, her renk yeniliktir onun için, her rengin anlamı farklıdır. Her rengin ona kattığı farklıdır. Ne kadar çok yenilikçi olursa o kadar çabuk ulaşır başarıya.
 • Zorluklar onun için engel değildir aslında, aksine onu kamçılayan ve benliğine artı katan bir kaç pürüzdür sadece.. En başarılı girişimciler, en çok engelle karşılaşan girişimcilerdir.
 • Problemle bir arada yaşamasını iyi bilen insandır girişimci, her problemin çözümünde farklı yönlerini geliştirir.

Bunlar aslında bir kaç başlık, en önemli noktalardan biride kendisi olabilmesidir. Özgünlükten uzak olmamalıdır hiç bir zaman. Bir benzeri olmamalıdır. Kendi bildiği yolda, doğru insanların yardımıyla, doğru adımlarla, doğru hedefler için çabalayan kişidir kısaca GİRİŞİMCİ…

 

Paylaş, Beğen !

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

  vedat çelik

  May 14, 2013

  merhaba yazını okurken ne kadar iyi tespitlerde bulundugunuzu ve durumum ne kadar kotu oldugunun farkında yım aynen dedıgınız gıbı ben kendımı gırısımcı olarak goruyorum kendi hayallerım cılgın projelerım va r bunları gerceklstırmek istıyorum içim kıpır kıpır adımlarımi emın olarak atıyorum sektorumu ıyı bılıyorum işimi tecrubelı bırı olarak yapıyorum tek sıkıntım maddı yonden yeterı kadar srmayeye sahıp degılım.ayrıca yasım 26 kosgep gırısımcılık kursuna katılıp hem tecrubelı ve egıtımlı bır gırısımçi olmak hemde sermyeme destek almak ıcın bas vuruda bulundum mulakatlara katımaya hak kazandım buraya kadar her sey normal butun hazırlıklarım ve arastırmalarım la bırlıkte mulakatlara katıldım..kurmak istedıgım işim pek bılınmez o yuzden zaten sektorde buyuk bır acık var kosgep gorevlılerınin sordukları sorulara harfıyen cevaplar verdım bılındık bır iş olmadıgı için irdeyıp durdular ama ben işimi cok iyi bıldıgım için sorulara netlıkle cevabımı verdim beni dınlerken bana yuz ifadelerıyle olumlu baktıklarını fakat içlerınden hiç de olum dusunmedıklerını fark ettım aslında cunku bılmıyorlar tutar mı tutmaz mı bu iş diye o anda karar verıyorlar
  ama sadece ufak bır arastırmayla ne kadar onenlı bır sektorde iş kuracagımı bılseler anında onaylarlardı sonuc mulaktlardan olumsuz sonuc cıktı fakat bır hamburger çi girişimci mulakatlardan rahatlıkla gecti neden çunku bılınıyor bılmedıklerı veya gormedıklerı tek sey bu iş sayesınde hamburgercıde istıhdam edılecek kişi sayısınin benım işimde istıhdam edılecek kişi saysının onda bıra kadar.

  Cevapla

yorum yapmak ister misin?Sponsorlu Bağlantılar

© YASAL UYARI - İş Planları, İş Planı Örnekleri, Girişimcilik ve İş Fikirleri
İnternet sitemizde sunulan/yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu sitemizce garanti edilmemektedir. Bu nedenle, ziyaretçilerin; sitemizden elde edilen içerik, görüş ve bilgilere dayanarak hareket etmeden önce içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeleri/ettirmeleri ve bu içerik, görüş ve bilgilere dayanarak alacakları kararları bu kapsamda vermeleri önerilir. İçerik, görüş ve bilgilerin yanlışlık veya eksikliğinden sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sitemize giriş yapmış olan kişiler bunları kabul etmiş sayılır.

alexa bilgilerim
Aşağıdaki yazı, Girişimcilik kategorisine yazılmış.


AVM’lerde başarılı olmuş stant sahipleri şimdi de ülke geneline yaygınlaşmayı hedefliyor. Bayilik ve franchise sistemleriyle açılacak stantlar arasında Türkiye’de ilk ...